W internecie można znaleźć wiele porad pielęgnacyjnych i trików zapewniających długowieczność torebek skórzanych. Warto zapamiętać parę podstawowych zasad.
Gdy nasza torebka ulegnie zabrudzeniu należy jak najszybciej usunąć je najlepiej odpowiednimi preparatami dostępnymi w sklepie galanteryjnym lub w sklepie internetowym z tymi produktami. Należy pamiętać, że skóra z której jest torebka potrzebuje podobnych zabiegów pielęgnacyjnych co nasza skóra dlatego należy pamiętać o odpowiednim nawilżaniu jej aby torebka skórzana nie ulegała łuszczeniu i marszczeniu się. Jedną z wad skórzanych torebek jest to, że są przepuszczalne i nie są wodoodporne. Można jednak temu zapobiec, nacierając skórę odpowiednimi kremami zawierającymi pszczeli wosk, które tworzyć będą warstwę wodoodporną. Pamiętać też należy aby przed nałożeniem preparatu na całą torebkę najlepiej spróbować jak skóra zachowuję się pod jego wpływem. Także elementy nie wykonane ze skóry- klamry i sprzączki wymagają naszej uwagi podczas pielęgnacji. Kiedy będziemy chcieli zmienić na jakiś czas naszą torebkę skórzana na inną należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu. Najodpowiedniej będzie ją umieścić w oryginalnym pudełku i wypchać ją pergaminem lub papierem śniadaniowym.
Jeżeli bardziej niż na „długowieczności” naszej przyszłej torebki skórzanej, zależy nam bardziej na częstej wymianie toreb podążając za najnowszymi trendami modowymi w formie i fakturze nasz wybór powinien się skupić wokół torebek z eko-skóry. Potocznie zwana skają lub dermą. Jest ona tworzywem sztucznym wykonanym z polichlorku winylu z dodatkami plastyfikatorów oraz barwników. Kształtowana jest w sposób mający na celu przypominać do złudzenia fakturą naturalną skórę. Eko- skóra cechuję się tańszym sposobem wykonania niż skóra naturalna, dlatego znalazła szereg zastosowań jako zamiennik.
Drugim argumentem przemawiającym za wyborem torebki skórzanej z eko-skóry jest nasze sumienie. Jeżeli leży nam na sercu los zwierząt, z których pozyskiwana jest skóra naturalna zastanowimy się nad tym czy nie lepiej wybrać zamiennika.
Torebki skórzane wykonane z eko- skóry są mniej wytrzymałe na zniszczenia oraz zabrudzenia. Szybciej się wycierają, pękają oraz niszczeją. Nie są w stanie przetrwać tylu lat co torebka ze skóry naturalnej. Można oczywiście przedłużyć jej żywotność. Jeśli chcemy żeby dobrze nam służyły należy je także pielęgnować w odpowiedni sposób, bardzo zbliżony do pielęgnacji naturalnej skóry, jednak innymi preparatami. Zakupić je można często w miejscach gdzie zostały zakupione torebki. Tak jak w pierwszym przypadku zabrudzenia należy usuwać od razu i uważać aby zbytnio nie przepełnić torebki gdyż materiał może nie wytrzymać naprężeń i ulec przerwaniu czy przetarciu.
Zakup torebki z eko-skóry nie musi być jednoznaczny z tym, że torebka będzie nam służyła jeden sezon a potem ulegnie zniszczeniu. Jest szeroki przedział cenowy tego typu wyrobów, od paru złotych po nawet pare set złotych. Torebki z tego wyższego przedziału cenowego będą przypominały do złudzenia torebkę ze skóry naturalnej. Derma będzie wykonana z lepszej jakości surowców, co daje materiał na przyszłą torebkę a uszycie będzie staranniej wykonane. Dając bardzo zadowalający produkt końcowy.
Eko- skóra także ma swoich przeciwników. Wyrób skóropodobny jest całkowicie sztuczny a jego produkcja i rozkład emituje do środowiska trujące substancje. Jednak to nie spowodowało zmniejszenia wykorzystania tej skóry w tak masowym stopniu.
Na rynku jest wiele miejsc gdzie można kupić torebki skórzane. Od specjalistycznych sklepów z galanterią skórzaną, robiącą na nasze specjalne zamówienie torebkę spełniająca nasze sny (oczywiście za odpowiednią cenę), poprzez hurtownie torebek, sklepy sieciowe oraz sklepy internetowe, po scond handy niejednokrotnie z prawdziwymi perełkami i bazarki.
Przed zakupem obu rodzajów torebek czy tej ze skóry naturalnej jak i tej z eko-skóry w tych różnych miejscach, należy się zastanowić nad tym do czego będziemy wykorzystywać torebkę ( do codziennego chodzenia do pracy, uczelni, szkoły czy na elegancką kolacje czy jako modny dodatek do stroju na wieczorny wypad na miasto), jaki fason nam się bardziej podoba i będzie bardziej praktyczny w danej sytuacji, jaki kolor będzie pasował do reszty garderoby czy wręcz przeciwnie jaki przyciągnie spojrzenia i będzie kontrastem dla danego stroju a tym samym idealnie go uzupełniając. Jaką kwotę będziemy chciały przeznaczyć na ten cel. Czy będzie to torebka na „jeden” raz czy wierna towarzyszka naszych codziennych zmagań. Ważne jest też, żeby uważnie czytać etykiety i nie dać się oszukać, aby nie kupić torebki marnej jakości z eko-skóry za cenę torebki ze skóry naturalnej
Torebka skórzana, torebki skórzane
ul. Baczyńskiego 6
35-210 Rzeszów
tel. 600 102 240, 883 346 164
e-mail: sevilla@op.pl, www: sevilla.ipr.pl
czynne: poniedziałek-piątek 8:00-16:00
ul. Wierzbowa 2a
43-300 Bielsko-Biała
tel. 602 511 048, 668 118 079, 694 336 110
e-mail: biuro@aligator-torebki.pl
czynne: poniedziałek-piątek 8:00-15:30
Kinga Zdyb
ul. Dąbrowskiego 9 (Pomorzany)
70-100 Szczecin
tel. 91 455 33 78, 600 024 595
e-mail: k.hurtownia@gmail.com